Oddíl 1.
 
Demontáž a montáž automobilu.
 
Automobil se úplně demontuje velmi zřídka, a to obyčejně při generální opravě, při opravě havarovaného vozidla a při výměně nebo opravě karosérie apod.
 
Ve většině případů se demontují jednotlivé skupiny při jejich seřizování a opravách anebo při výměně opotřebovaných součástí vozidla.
 
Demontáž automobilu.
 
Před demontáží musí být automobil dobře očištěn. Spodek karoserie, pneumatiky, podvozek a motor je třeba pečlivě omýt silným proudem vody.
Před demontáží je nutno odpojit elektrické vedení a vyjmout akumulátor.
Konce odpojených vedení je výhodné upevnit, aby se při demontáži motoru nepoškodily. Upevňovací matice a šrouby všech vedení nasadit ihned na původní místo.
Z motoru, převodovky a zadní nápravy vypustit olej, z chladiče vodu a z palivové nádrže benzín. Doporučuje se vypustit brzdovou kapalinu a rozpojit kapalinové ovládání brzd. Při vybavení vozidla ústředním mazáním nutno odpojit konce každého potrubí a odčerpat z něho olej.
Aby se zabránilo znečištění, je výhodné konce potrubí a hadic omotat kouskem látky anebo uzavřít dřevěnými nebo pryžovými zátkami. Musíme-li při opravě svařovat, je nutno bezpodmínečně naplnit palivovou nádrž vodou nebo ji vyjmout z vozidla.
Automobil se při demontáži usazuje na stojánky (obr.1), které se opírají o držáky nárazníků anebo podélníky karosérie.

(obr.1)

 
Demontáž motoru.
 
Před demontáží motoru je nutno provést tyto úkony:
 
Sejmout kapotu, přičemž musíme uvolnit na každé straně dva šrouby, které ji upevňují k horním držákům závěsu (obr.2). Není-li to nutné, nedoporučuje se odpojovat závěsy kapoty, aby se nenarušilo přesné seřízení provedené výrobním závodem.

(obr.2)
1 - kapota
2 - šrouby
3 - pákový mechanismus
 
Vyjmout chladič.
K tomu je třeba uvolnit závlačky a dva šrouby 3 (obr.3), které upevňují chladič k příčce rámu a odpojit upevnění chladiče ke karosérii. Nejprve se povolí stahovací objímky, upevňující přívodnou a odváděcí pryžovou hadici. Od motoru a chladiče se odpojí hadice a součastně lanovod táhla clony chladiče. Takto uvolněný chladič můžeme vyjmout nahoru; při tom se nesmí odtrhnout a poškodit pryžové podložky na karosérii.

(obr.3)
1 - objímka
2 - podložka
3 - šroub
4 - pružná vzpěra
5 - držák
6 - šroub upevňující pružnou vzpěru držáku
 
Odpojit přívod vytápění karosérie.
Uvolníme stahovací pásky a sejmeme pružné hadice, které spojují chladicí soustavu motoru s topným tělesem.
Pro ulehčení dalších prací uvolníme a pootočíme dynamo v bloku válců až na doraz.
 
Rozpojit ovládání škrticí klapky a přívěry vzduchu karburátoru (obr.4).
Ovládací škrticí klapky karburátoru se odpojí od pedálu v kloubovém spojení táhla s páčkou 3 uvolněním matice a kulového čípku.
Po uvolnění šroubků upevnění táhel 8 a 9 a šroubků upevnění objímek 5 a 7, odpojí se táhla 4 a 6 ovládající klapky karburátoru.
Předpokládá-li se po demontáži motoru generální oprava karosérie, doporučuje se odmontovat pedál akcelerátoru, táhlo a hřídelník škrticí klapky a kromě toho táhlo ovládání přívěry vzduchu a škrticí klapky.

(obr.4)
1 - táhlo
2 - čep
3 - páčka
4 - táhlo škrtící klapky
5,7,8,9 - šroubky
6 - táhlo přívěry vzduchu
 
Odpojit hadice jemného čističe oleje od mazacího ústrojí, palivového potrubí od čerpadla a hadice kapalinového ovládání spojky od pracovního válce.
Sejmout vratné pružiny vysouvací vidlice spojky a určení čerpací páčky palivového čerpadla.
Odstranit závlačky a vyjmout táhla řazení.
Odjistit a odšroubovat matici náhonu rychloměru od přípojky na zadním víku převodovky, odšroubovat horní matici spojovací objímky a sejmout náhon rychloměru.
Odpojit lano ovládání ruční brzdy od páky a sejmout vratnou pružinu.
Uvolněním dvou šroubů odpojit přední výfukovou trubku od sběrného výfukového potrubí a uvolnit objímku přední trubky.
Demontovat odvětrávače klikové skříně a čističe vzduchu.
Při demontáži motoru se doporučuje zakrýt otvory po karburátoru, rozdělovači a palivovém čerpadle zátkami, čistým hadříkem nebo mastným papírem, aby se neznečistily.
Pro upevnění lana nebo řetězu zvedacího zařízení se namontuje pod matici dvou závrtných šroubů hlavy válců motoru zvláštní držák.
Motor se z rámu vyjme pomocí kladky, kladkostroje nebo jiného zvedacího zařízení. Lano, řetěz nebo provaz musí být dostatečně pevné. Před uvolněním motoru se přesvědčíme, zda je lano správně upevněno.
Přední usazení motoru se rozpojí uvolněním jednoho šroubu na každé straně.
Dříve než odpojíme zadní usazení, nutno motor částečně nadzvednout a pod klikovou skříň podložit zvedák nebo stojánek.
Zadní usazení se odpojují společně s příčkou 3 od rámu, potom se pomocí zvedáku spustí zadní část motoru a odšroubují se matice upevňující příčku 3.
Uvolněný motor při zvedání musíme současně naklánět a posouvat dopředu, aby se nepoškodil motor nebo karosérie.
Nad rám nadzvednutý motor se odsune na stranu, kde se připraví k vlastní demontáži.
 
Demontáž řízení.
 
Upevnění řízení je znázorněno na obr.6.
Chceme-li vymontovat řízení, musíme ho částečně rozebrat.
Sejmout tlačítko houkačky a vyjmout kabel. Přitlačit ruku na objímku tlačítka, pootočit tímto proti směru hodinových ručiček, až vyskočí chromovaná objímka z drážek kruhového tlačítka houkačky. Víko tlačítka vytáhneme destičkovou pružinou. Objímku možno pootočit pomocí jemného šroubováku nebo kovové destičky, která se zastrčí mezi tlačítko a desku.
Pohybem konce destičky najdeme jeden ze záchytů objímky a tlakem za záchyt pootočíme objímkou, až se z drážek tlačítka uvolní všechny záchyty.
Tlačítko se snímá spolu s destičkou a sedlem pružiny. Při uvolňování šroubků je třeba kruhové tlačítko stále přidržovat, aby jej pružina nevymrštila.
Kabel houkačky musíme vyjímat spolu s izolačním pouzdrem, přičemž musíme jeho konec nejprve odpojit od svorky houkačky. Volant natažený na hřídeli lze sejmout pouze s použitím speciálního stahováku. K tomu slouží v hlavě dva otvory se závity. Dva šrouby stahováku zašroubují se do otvoru hlavy a klíčem 24 mm dotahovat šroub 1 tak dlouho, dokud se drážky hlavy volantu neuvolní z drážek hřídele.

(obr.7)
1,2 - šroubky
3 - deska
4 - hlava volantu
5 - hřídel volantu
 
Sejmout řadicí páku.
Řadicí páku lze volně vyjmout z uvnitř uložených čepů po obou stranách hřídele řazení. Při uvolňování z odbočky hřidele musíme přidržovat čepy, aby je pružina neodmrštila. Sloupek řízení upevněný k přístrojové desce se demontuje uvolněním dvou šroubů. Sejmutí pedálů je možné po uvolnění dvou šroubů a stažení objímky. U automobilů Volha, vyrobených do roku 1959 se snímá objímka, upevněná shora dvěma maticemi, a tím se rozpojí i upevnění sloupku řízení.
Při další demontáži řízení musíme rozpojit kuželové spoje táhel řízení s hlavní pákou, pákou předlohovou a s čepy předních kol (podrobně je uvedeno v oddíle "řízení").
Hlavní páku stahujeme s drážek speciálním stahovákem. Abychom mohli vyjmout řízení, musíme uvolnit tři šrouby (obr. 6), které upevňují skříň řízení k podélníku rámu (dva z venku a jeden z vnitřní strany krytu kola), dále uvolnit šrouby a sejmout výztuhu sloupku řízení na přední příční stěně karosérie. Potom se odpojí kabel ukazatelů směru a spínač brzdového světla a sejme řízení se sloupkem řízení, hřídelem řazení a spínačem ukazatelů směru. V případě, že je snímání ztíženo, je výhodné předem vyjmout hřídel řazení a těleso spínače ukazatelů směru.

(obr.6)
1 - řízení
2 - sloupek řízení
3 - matice
4 - výztuha přístrojové desky
5 - seřizovací těsnění
6 - rozpěrka
7 - hřídel řazení
8 - šroub upevňující sloupek řízení
9 - objímka
10 - těsnění
11 - pružná podložka
12 - šroub upevňující skříň řízení
13 - rám
 
Demontáž přední nápravy.
 
Zavěšení předních kol je namontováno na příčce rámu a proto se může nasazovat i snímat kompletní. Před demontáží je nutno odpojit vzpěry příčného stabilizátoru od misek pružin, upevněných na spodních podélných ramenech. Stabilizátor můžeme sejmout po uvolnění příchytek pryžových pouzder od držáků na podélníku rámu.

(Obr.9)
1 - vzpěra stabilizátoru
2 - závlačka
3 - matice
4 - miska
5 - pružné uložení vzpěry
6 - pružné uložení tyče stabilizátoru
7 - objímka pružného uložení
8 - tyč stabilizátoru
9 - držák upevnění pružného uložení tyče
 
Rozpojíme hadice brzdového potrubí a uvolníme je od držáků na krytech kol. Střed příčky zavěšení předních kol je však třeba podložit zvedákem anebo pevným stojanem, aby kola po uvolnění nespadla.
Abychom mohli uvolnit přední nápravu od podélníku rámu, musíme uvolnit i šrouby, které upevňují příčku k podélníku. Zavěšení předních kol se dále demontuje na speciálním zařízení anebo normálním vybavení každé dílny.
 
Demontáž zadní nápravy.
 
Zadní nápravu lze demontovat dvojím způsobem, a to podle toho, chceme-li sejmout pouze nápravu nebo součastně i zavěšení zadních kol.
V prvním případě je třeba odpojit upevnění závěsných ramen tlumičů od upínací desky zadních per (u teleskopických tlumičů jejich spodní kloubový spoj), rozpojit brzdové ústrojí ve spoji ohebné hadice s vedením na mostové rouře nebo v držáku na spodku karosérie. Po uvolnění matic třmenů sejmeme upínací desky, třmeny a narážky.
Z počátku je nutno nápravu naklánět na jednu stranu tak, aby se štít brzdy vklínil dovnitř mezi péro a karosérii, potom se konec mostu spustí a vyjme.
V druhém případě podložíme pod nápravu zvedák odpojíme závěsná ramena tlumičů, rozpojíme brzdové potrubí, rozpojíme a sejmeme závěsy per k výztuze karosérie, přičemž se zadní konec per spolu s nápravou spustí na zem.
Abychom rozpojili přední závěsy per s výztuhou karosérie, musíme uvolnit matice, čepy z držáků a konce per.
Při uvolňování čepů nesmíme matice plně uvolnit, aby se nepoškodil závit.
 
Demontáž brzdového ústrojí.
 
Brzdové ústrojí a kapalinové ovládání spojky se demontuje jen v nutných případech.
Hlavní válec brzd a spojky je upevněn na přední příční stěně karosérie spolu s blokem pedálů čtyřmi šrouby.
Matice šroubů je výhodnější přidržovat ze strany kapoty a šrouby uvolňoval z karosérie. V případě nutnosti je třeba vedení rozpojit, uvolnit držáky, které je přidržují a pečovat o to, aby se vedení nepoškodilo prudkým ohýbáním.

(Obr.10)
1 - hlavní brzdový válec
2 - šroub horního upevnění držáku bloku pedálu
3 - blok pedálů
4 - šroub upevnění hlavního brzdového válce a blok pedálů
5 - výztuha karosérie
6 - rozpěrka
7 - přední stěna karosérie
8 - rozpěrka podélníku rámu
9 - pružná podložka
 
Demontáž výfukového potrubí.
 
Výfukové potrubí (tlumič výfuku, přední a zadní výfuková trubka) se demontuje celistvé, protože zadní most byl již vyjmut.
Přitom se rozpojují pouze pásy zavěšení tlumiče a výfukové trubky s držáky na karosérii.

(Obr.5)
1 - upevnění přední výfukové trubky k hrdlu sběrného výfukového potrubí (kolektoru)
2 - upevnění přední výfukové trubky k motoru
3 - upevnění zadního konce výfukové trubky ke karosérii
4 - upevnění tlumiče výfuku ke karosérii
 
5 - upevnění výfukové trubky ke karosérii
 
Demontáž pomocného rámu.
 
Rám je připevněn ke spodku karosérie 20 šrouby - po 10 na každém podélníku (obr. 8).
Kromě toho je rám upevněn k přední části karosérie nad kryty kol a držáky, které jsou přivařeny ke karosérii a podélníkům rámu. Každý držák je na přední stěně upevněn čtyřmi šrouby.
Rám se odpojuje od karosérie jen ve výjimečných případech, jestliže byl po havárii rám deformován a závadu nelze odstranit, anebo má-li být zaměněn z jiných příčin. V tomto případě je nutno porušit sváry, spojující kryty kol s podélníky rámu, a osm šroubů, které upevňují rozpěrku k přední stěně karosérie.
Dříve než přistoupíme k rozpojení šroubových spojů hlavního upevnění rámu, musíme podložit podélníky vhodnými stojany. Pak teprve uvolníme osm šroubů upevňení rámu, musíme podložit podélníky vhodnými stojany. Pak teprve uvolníme osm šroubů upevňujících rám s předním vyztužením podlahy a čtyři šrouby, které upevňují podélníky k podlaze z vnitřní strany karosérie.

(Obr.8)
1 - přední stěna karosérie
2,7,9,10 - šrouby
3 - rozpěrka podélníku
4 - výztuha
5 - podélník rámu
6 - příčka podlahy karosérie
8 - výztuha podlahy
11 - kryt kola